I certainly have been eating a lot of pasta, so I wonder: is anything cheaper? Or is it expensive, or what?

I can buy 450g of pasta for maybe on average $2.00, which provides at 90g servings, 5 servings, 50¢ each.

Pasta is soooooo cheap. How cheap? 35¢ per serving cheap, even good pasta (assuming you can get it on sale half of the time).

I like to use about $1.00 - $1.50 of sauce, just knowing me, assuming I can buy some sauce on sale (thanks to Publix and Kroger, I usually can).

If I don’t use sauce, I’ll use about that much cherry tomato, anyway. Halved, with a bit more olive oil than usual.

As for protein, I usually do 1-2 italian sausages, $1.50 usually.

So 1 large dinner serving of pasta, likely past 1,000 calories, would cost $ 0.50 + 1.50 + 1.50 = $ 3.50 for quite a large meal.

Not counting butter, olive oil, black pepper, parmesan, &c. I think that’s fair.

That’s almost unbeatable.

If I leave out the protein and just do cacio e pepe or something, it’d be closer to $2.00.

Spaghetti is a serious thing. Or, at least, it can be.

To put it in perspective, chicken & rice would run maybe $2.50 for half a tray of chicken breast tenderloin (to cook about equivalently), plus maybe $0.50 for the rice. Sauce TBD. So about the same, but likely not much better. Sausage is easier to deal with, from my experience, than chicken.